Istoric

•  Anul 301 consemneaza īn Armenia existenta primului stat īn care religia oficiala este cea crestina, cu 11 ani īnainte de “edictul de la Milan”, prin care crestinismul nu mai este o religie prigonita si cu peste sapte decenii īnainte ca Imperiul Roman sa proclme crestinismul ca religie oficiala īn stat. Oficializarea crestinismului s-a facut de catre cel ce avea sa devina sfīnt īn calendarul armean – Grigor (Krikor) supranumit Lusavorici (Iluminatorul), denumire cīstigata datorita iluminarii natiei armene īn spiritual crestin. Comunitatea armeana din Romānia se face simtita chiar īnainte de anul 1000. Cea mai veche marturie atestata a prezentei armenilor pe pamīntul romānesc o constituie un epigraf din anul 967, pe o piatra de mormīnt din Cetatea Alba. Conform consemnarii facute de Grigore Goilav, textul inscriptiei mentioneaza: "Aceasta cruce este gravata la 416" (data apartine cronologiei armene introduse la 11 iulie 551, deci corespunde anului 967).

•  Īn Iasi, anul 1395 este considerat anul fondarii Bisericii Armene, cu Hramul Sfintei Maria. Piatra de temelie consemneaza: “Cu mila lui Dumnezeu s-a pus temelia Bisericii Sfīnta Nascatoare de Dumnezeu, prin osteneala parintelui Iacob si a lui hagi Marcar si Grigor. 1395”. Astazi, īn Iasi mai exista aproximativ 200 de familii armene mixte. Mentorul si conducatorul colectivitatii armene din Iasi din ultimii 18 ani este dr. Zareh Nazaryan, presedinte al Consiliului Parohial al Bisericii Armene Iasi, membru īn Consiliul Episcopal din Romānia si membru īn Consiliul Mondial al Bisericilor Armene, cu sediul la Edcimiadzin, unde reprezinta atīt comunitatea armeana din Romānia, cīt si pe cea din Bulgaria. O marturie a existentei Bisericii Armene din Iasi este si Evanghelia din Iasi, scrisa la 1351, de catre preotul Garabet. Un secol mai tīrziu, o editie noua, mestesugit legata īn argint, este donata Bisericii Armene din Iasi. Astazi, aceasta bijuterie se afla la Muzeul Episcopal din Bucuresti. Comemorarea unor evenimente nationale sau oficierea unor slujbe religioase sīnt facute de catre preotul Torkom Mandalian, de la Suceava.

|  Prima pagina  |  Istoric  |  Consiliul eparhial  |  Evenimente  |  Restaurare  |  Calendar  |  Galerie foto  |  Contact  |